ZIUA ARMATEI ROMÂNE sărbătorită la Gilău

Primăria Gilău, Consiliul local, Liceul Teoretic ”Gelu Voievod” și Casa de Cultură” Dumitru Sopon” au marcat  joi, 25 OCTOMBRIE 2018,orele 12,30, sărbătoarea  Zilei Armatei Române, în cimitirul comunei, la mormântul soldaților vânători de munte căzuți la datorie pe meleagurile noastre.

Programul a cuprins:
-Intonarea imnului naţional al României
-Ceremonial religios-pr.Iosif Hulpe, pr.Sebastian Popa, pr.Vasile Brandabulă
-Pagina istorică a zilei –discurs prof.Vasile Sfârlea
-Depuneri de coroane-Primăria si Consiliul Local Gilău, Liceul Teoretic ”Gelu Voievod”
– Scurt moment artistic prezentat de elevii liceului – îndrumători, profesorii de lb.română

La eveniment au participat primarul comunei, d-l ing.Dumitru Sfârlea, directorul adj. al liceului, prof Silvia Salanță, soborul de preoți ortodocşi din comună,consilieri locali, reprezentanți ai serviciilor publice și private, angajații primărie și localnicii din comună.

Toți cei prezenți, au împărtăşit bucuria acestei zile de importanţă deosebită pentru istoria neamului românesc.La final, organizatorii au oferit un pahar de vin si o felie de cozonac, tuturor  participanților.