Sărbătorim împreună anul centenar

1918-2018

”Noi, contemporani cu anul centenar ”!

Moment de sărbătoare și cinstire a eroilor  la Gilău!

Gilăul a marcat momentul istoric al împlinirii  celor 100 de ani de la Marea Unire în  30 septembrie 2018 printr-o frumoasă și distinsă manifestare cultural-artistică  în cadrul căreia s-a dezvelit și sfințit  un monument.

Prin construcția  monumentului, a cărui machetă a fost creată de  d-l Handru Radu,  se dorește  simbolizarea drumului spre infinit al  UNITĂȚII NEAMULUI ROMÂNESC și al integrității granițelor țării noastre.

În an centenar, cu mare drag au fost invitați și au participat alături de noi, cetățenii comunei Gilău, preacucernicii părinți, d-l prefect dr.ing. Ioan Aurel Cherecheș, oficialități ale județului Cluj și militarii Diviziei 4 Infanterie Gemina Cluj.

Soborul de preoți au sfin

țit monumentul, s-au depus coroane de flori, au avut loc alocuțiuni specifice, după care a urmat un spectacol de cântece și jocuri populare susținute de interpreții Mihaela și Ciprian Istrate, Ovidiu Purdea Someș, Lavinia Daiana Mariș și Ansamblul folcloric ”Cununa  Apusenilor” al Casei de Cultură ”Dumitru Sopon”,  Gilău .

Acest eveniment va fi urmat de alte manifestări dedicate anului centenar, în satul aparținător Someșu Rece, unde de asemenea s-a realizat un  monument sub același generic Noi, contemporani cu anul centenar ”.