Semnificaţia semnalelor de alarmare

​Urmare a informării primite din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Avram Iancu” al Județului Cluj privind pregătirea populației pentru cunoașterea semnificației semnalelor de alarmare in prima zi de miercuri a fiecărei luni in intervalul orar 10 – 11 Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Avram Iancu” al Județului Cluj organizează și desfășoară antrenamente / exercitii pentru verificarea funcționării sirenelor de alarmare publică.

Semnificaţia semnalelor de alarmare

Durata fiecărui semnal este de 2 minute pentru toate mijloacele de alarmare, cu excepţia sirenelor cu aer comprimat la care durata este de un minut.

a)Semnalul ALARMĂ AERIANĂ se compune din 15 sunete a 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele.

b)Semnalul ALARMĂ LA DEZASTRE se compune din 5 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele.

c)Semnalul PREALARMĂ AERIANĂ se compune din 3 sunete a 32 secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele.

d)Semnalul ÎNCETAREA ALARMEI se compune dintr-un sunet continuu, de aceeaşi intensitate, cu durata de 2 minute.

Vă mulțumim pentru înțelegere. Conducerea Primăriei GILĂU

​​​​​​​ Primar Ing. Sfârlea Dumitru